2021’i Kapatmadan: Hukukçular İçin Film Listesi

Ataer Yarar
Colorful gradient

Elveda 2021!

2021? Dolar kurunun yükselişiyle zihinsel sökülmelerin başladığı, yer yer dingin anlara kapılırken yer yer de iç bunalımlarının pantolon paçasını çekiştirdiği, iklimsel anomalilerin kızarmış ekmeğe sürüldüğü bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Yeni yıl Merkür’ün gerilemesiyle mi gelir, yoksa ay fazının dördüncü evresine Pluto kare yaparak mı bilinmez ama yılı kapamadan önce ne giyeceğini bilemezmişçesine dağıtılan mental dolabımızı temizlemenin zamanı geldi. Hukukçular, girişimciler ya da her ne yapıyorsanız ve sıfatını Linkedin profilinize eklediyseniz, sizler için 2021’i uğurlamadan önce bir film listesi oluşturalım dedik! 

1. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh, 2017

sözleşme yönetimi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Francis McDormand

Polisin, kızının cinayetinde bir şüpheli bulamaması nedeniyle olaya halkın dikkatini çekmek için üç reklam panosu satın alan bir anneyi konu almakta olan Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Francis McDormand’ın vücudunda yankı buluyor ve ekrana insani duyguların oldukça yalın bir dille aktarıldığına şahitlik etmemizi sağlıyor. Gerçek bir hikayeden kesitlerle harmanlanmış film, IMDP Top 250 listesine 136. sıradan girmeyi başardı ve 2 Oscar Ödülü’nü kazandı. Karakterler üzerindeki duygusal eğilimlerin zekice kurgulandığı Three Billboards Outside Ebbing, Missouri karakterlerin iyi ve kötü taraflarını çıplak bir şekilde dile getirirken hak ve adalet tematiklerinde derin kırılımlar yaratıyor.


2. Promising Young Woman, Emerald Fennell, 2020

sözleşme yönetimi
Promising Young Woman, Carey Mulligan

Promising Young Woman filmi şakacı ve kışkırtıcı bir dille, ustaca bir intikam hicvi yaparken gelecek vaat eden bir gencin kariyerinin her iki tarafın da muhtemelen sarhoş olduğu iddia edilen bir olay yüzünden mahvolmasının ne kadar utanç verici olacağını düşünen bir toplum hakkındaki kurguyu ekrana taşıyor. Cinsel saldırı temasının ciddiyetle ele alınmasını bekleyen izleyiciler için ters köşe yapmayı başaran film, Emerald Fennell tarafından yazılıp yönetildi ve başrolde de Carey Mulligan oynadı. Günümüz toplumlarının bakış açısını ele alan film feminizmden kadın haklarına eğilmeyi korkusuzca başarırken Best Original Screenplay dalında bir Oscar’ı kucakladı ve 171 farklı adaylık kazandı. 

3. Portrait of a Lady on Fire, Céline Sciamma, 2019

sözleşme yönetimi
Portrait of a Lady on Fire, Adèle Haenel

Filmin direktörlüğünü ve senaristliğini üstlenen Céline Sciamma, 18. yüzyılda geçen bir aşk hikayesini dokuyarak unutulan kadın ressamlardan aldığı ilhamı perdeye yansıtmıştır. Baskınlanmış karakterlerin dışa vurumlarına şahitlik ettiğimiz film, Fransız devriminin gerçekleşeceği zaman dilimine yakın bir tarihte işlenerek bireysel özgürlükleri ve sınıfsal farklılıkları sorgulamaya itekliyor. Kadınların var oluşsal döngüsünü Fransız merceğinden sanatsal bir dokuyla inceleyen filmin son sahnesindeki Vivaldi ise cabası! 


4. Nomadland, Chloé Zhao, 2020

sözleşme yönetimi
Nomadland, Francis McDormand

Francis McDormand’ı bu sefer Batı Amerikan kırsallarında izliyoruz ve Chloé Zhao’nun bakış açısından her şeyini kaybeden bir kadının göçebe yaşam şekliyle yeniden hayata karışmasına şahitlik ediyoruz. Best Performance by an Actress in a Leading Role, Best Achievement in Directing, Best Motion Picture of the Year Ödüllerini Oscar’da kucaklayan film yalın ifade gücü ve doğal dokulara sahip arayüzleriyle yaşam döngüsüne katmanlar ekleyerek seyirci için akışkan bir atmosferi ortaya koyuyor. Sahip olduklarımız ve kaybettiklerimiz arasındaki bağları sorgulatan film 2020’nin en dikkat çeken yapımları arasındaydı. Feminizm, kadın olmak ve toplumsal bakış açılarını ölçeklendiren film izlenmesi gerekenler arasında. 


5. Green Book, Peter Farrelly, 2018

sözleşme yönetimi
Green Book, Mahershala Ali, Viggo Mortensen

Seyirciyi ırksal çatışmaların arasına alan ve sınıfsal bölünmelerin kökenine farklı bir perspektiften yaklaşım sağlayan Green Book, ayrımcılığa enfes bir soluk katmayı başaran filmler arasında yerini koruyor. Peter Farrely’nin yönetmenliğini üstlendiği filmde ırkçılığı siyah bir piyaniste sırtlandırarak sanatsal bir mercekten katmanlara ayırarak anlatıyor. 1960lı yıllarda ayrımcılığı elen alan ve  bunu birbirinden tamamen farklı iki insanın yollarının kesişmesi üzerinden anlatıp bu iki zıt karakterin ilişkilerindeki değişimi yansıtan, insana dokunan bir film olarak özetlemek mümkün Green Book’u. “Dünya ilk haraketi yapmaktan korkan yalnız insanlarla dolu.”


6. I Care A Lot, J Blakeson, 2020

sözleşme yönetimi
I Care A Lot, Rosamund Pike

Amerikan vasilik sistemine komedi tadında bir eğilim sergileyen I Care A Lot, Rosamund Pike’ın keskin oyunculuğuyla izlemesi keyifli bir sinematik perspektif sunuyor. Kurgusal olarak eksikliklerine rağmen Rosemund Pike’ın Marla Grayson karakterine verdiği beden, film ve izleyici arasındaki çekimi güçlendirmeyi başaran, ara sıra sinirlerinizdeki titreşimi arttırabilecek cinsten.


7. Milk, Gus Van Sant, 2008

sözleşme yönetimi
Milk, Sean Penn, Josh Brolin

Harvey Milk’in hikayesi, gay aktivizmini ve California’nın ilk açık eşcinsel seçilmiş yetkilisi olarak mücadelesini tema alırken, Gus Van Sant’ın 2008 yapımı filmi Best Performance by an Actor in a Leading Role ve Best Writing, Original Screenplay dallarında Oscar’ları da kucaklamayı başardı. Eşcinsel hakları aktivisti ve politikacı Harvey Milk’in gerçek yaşamından yola çıkılarak dokunan film insan haklarına ve adalet kavramlarına doğrudan eğilerek eşitlikçilik idesini beyaz perdeye taşıyor.


8. Platform, Galder Gaztelu-Urrutia, 2019

sözleşme yönetimi
Platform

Platform, Galder Gaztelu-Urrutia tarafından yönetilen 2019 yapımı İspanyol sosyal bilimkurgu-korku filmidir. Netflix arşivinde oldukça çarpıcı bir arayüze sahip olan film “Tanrı, beklentilerimizdir.” diyen adalet, sistem, toplumsal sınıflar, kaynakların paylaşımı gibi pek çok konuda ciddi eleştiriler yapan bir distopyayı kurguluyor.


9. Petite Maman, Céline Sciamma, 2021

Petite Maman

Hak, hukuk ve adalet kavramlarının iç bunalımdan sıyrılmak isteyenlere, zihin çatlaklarına ışığın girmesine izin vermek için çabalayanlara Céline Sciamma’nın yalınlıkla dokuduğu 2021 yılının en iyilerinden biri Petite Maman sizi nafiliğiyle kucalayacak. Hafızanızda farkında bile olmadığınız bir boşluktan sızan hislerle seyirciyi sarmalayan Petite Maman 2021 seçkisinin mutlaka izlenmesi gerekenleri arasında.   

10. İzlenesi: The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal, 2021

Olivia Colman ve siyah güneş gözlüğü? The Lost Daughter’ı izlemek için başlıca sebep. Fragmanıyla yüreğimizi hoplatan ve henüz ana izleme platformlarında yer almasa da festivallerdeki ilerleyişini yakın mercek altına aldığımız film 2021’i kapamadan önce listemize almamız gerekenler arasında yer alıyor. Tatile çıkmış bir kadının geçmişinde karanlık nüanslarla yüzleşmesini konu alan film, iyiden iyiye ağırlığını hissettiren kıştan bir an önce çıkmamızı istememize sebep oluyor. Colman’a eşlik eden Dokato Johnson can alıcı bir ikili oluşturmuş gibi görünüyor. 

sözleşme yönetimi
Sex And The City, Cynthia Nixon


Bonus: Unutulmaz avukat Miranda Hobbes

2021’i kapata duralım, And Just Like That ile geri dönüşünü kutladığımız ve çevik zekasıyla unutulmaz bir avukat karakterini canlandıran Cynthia Nixon’a selam duralım! Miranda Hobbes tüm zamanların en iyi avukatlarından biri kesinlikle. Miranda Hobbes'u izlerken insanın zekasını dondurma külahına koyup yaz sıcağı altında yeme isteği geliyor. 

Daha fazlasını keşfetmek için onedocs'a gidin. Sözleşme yönetiminizde 2021'i kapatmadan önce becerilerinizi arttırmak için bizimle iletişime geçin, ücretsiz demo planlayın.