Girişimlerin Dikkatine! Yeni Tasarım Trendi: DesignOps

Ataer Yarar
Colorful gradient
sözleşme yönetim yazılımı
Sizi yükselişteki yeni tasarım trendi DesignOps ile tanıştıralım.

Girişimlerin Dikkatine! Yeni Tasarım Trendi: DesignOps

Günümüz modern ürün tasarımı organizasyonunda başarılı olmak giderek karmaşık hale gelen ve çoklu disiplinleri kavrayabilmeyi gerektiren bir durum haline evrildi. Ürün tasarım dünyasının kullanıcı odaklı deneyimsel süreçlerle evrimleşerek karmaşıklaşması yeni çözümler bulmayı gerektiriyor. İşte tam bu noktada akıllı şirketler tasarım süreçlerini ölçeklendirerek operasyonel sürece dahil olan tasarım ekiplerini güçlendiriyor ve daha verimli çalışmalarına olanak tanıyor.

Peki yeni bir girişim olarak ürününüzden nasıl yüksek verimlilik sağlarsınız? Sizi yükselişteki yeni tasarım trendi DesignOps ile tanıştıralım.

Airbnb, Pinterest, Invision, Slack, Dropbox, Visa…

Yukarıda art arda sıralamış olduğumuz markaların ortak bir özelliği var. DesignOps… DesignOps kavramını en yalın haliyle, tasarımın etki alanını ve değerini artırmayı hedefleyen tüm süreç ve uygulamalar olarak tanımlayabiliriz. Ülkemizde bugüne kadar yeterince gündeme gelmemiş olsa da, her geçen gün adını daha sık duyacağımız kesin gibi görünüyor.

Tasarım ekibinin iş akışını, şirketin daha geniş geliştirme ağına entegre etme aksiyonunu ifade eden DesignOps; tasarım ekibinin çalışmasını planlama ve yönetmekten, tasarımı geliştirme süreci boyunca ürün ve mühendislik ile etkili bir şekilde işbirliği yaptığından emin olmaktan, tasarım operasyonları (DevOps) rolünün sorumlu olduğu anlamına geliyor. Kendi içinizde “Etkili bir tasarım operasyonunu geniş ölçekte nasıl yönetiriz?” sorusuna yanıt arıyorsanız sizin için çözüm DesignOps cevabında saklı.

Sözleşme Yönetim Sistemi
"Etkili bir tasarım operasyonunu geniş ölçekte nasıl yönetiriz?” sorusuna yanıt arıyorsanız sizin için çözüm DesignOps cevabında saklı.


Pinterest'te eski bir DesignOps lideri olan ve şu anda bu alanda danışman olarak hizmet veren Meredith Black, “Tasarımcıların işe odaklanmasını sağlayın ve DesignOps'un geri kalanına yardım etmesine izin verin.” diyor ve "Strateji, not alma, çapraz işlevli ekiplerle koordinasyon bir projenin başarılı bir şekilde başlatılmasına yardımcı olur. Tasarımsal süreçte öğrenme ve geliştirme programı oluşturarak tasarımcılarınızın ihtiyaçlarını dinlemek için orada bulunun.” şeklinde devam ediyor. 


Ne demişler? “Her şey tasarım!”

Paul Rand’in Everything is Design kitabından ilhamla yola çıktığımızda, yeni bir girişim için bir ürünün tasarımsal sürecinde sormamız gereken soruları bizler için The Nielsen Norman Group derleyerek, tasarım sürecine dair bir menü kategorisi sunuyor. "Birlikte nasıl çalışırız?”, "İşimizi nasıl yaparız?” ve "İşimiz nasıl etki yaratır?” soruları aslında bir şirketin birbirine bağlı tüm departmanları için önem teşkil ediyor. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki DesignOps’un amacı, tasarımcıların tasarıma odaklanabilmeleri için ölçeklenebilir çözümleri destekleyen süreçler ve önlemler oluşturmaktır.

The Nielsen Norman Group, DesignOps Menu


DesignOps, kuruluşunuz içinde daha verimli bir tasarım süreci oluşturarak bu sorunların çözülmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ekipler, DesignOps'u yönetmeye özel bir rol veya departman oluşturarak, kaçınılmaz olarak daha güçlü içerik ve ürünler oluşturur ve bu nedenle tasarım sürecine dahil olan herkes için yarar sağlanır.

Sözleşme yönetimi yazılımı
Kısa bir bakışta DesignOps.


Modern bir ürün geliştirmek… Kolay değil.

Airbnb DesignOps makalesinin açılışında bunu söylüyor. Küçükten büyüğe pek çok hacimdeki kurum için ürün geliştirmek ve modern bir arayüz yaratarak kullanıcı deneyimi gerçekleştirmek kolay değil. Mühendislikten ürün yönetimine, araştırmadan içerik stratejisine ve bir dizi tasarım uzmanlığına kadar pek çok disiplinde günlük olarak çalışmak, bilgi bileşenlerinin transferlerini gerçekleştirmek kurumların bünyesinde ek yükler yaratıyor. Bu yüzden DesignOps proaktif bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Her optimizasyon ve pozitif bağlantı sürtünmeyi önemli ölçüde azaltır. Bunu gerçekleştirmek için de yapılması gereken, birimler arasındaki entegrasyonu sağlayabilmeye dayanıyor.


DesignOps’u nasıl uygulayabilirsiniz?

  1. Tasarım Programı Yönetimi: Operasyonel stratejimizi yönlendirmek ve bütünsel bir tasarım sürecine sahip olmak ve geliştirmek.
  2. Tasarım Araçları: Tasarımcıları güçlendirecek ve güçlendirecek ve disiplinler arasında köprü oluşturacak araçlar oluşturmak.
  3. Yerelleştirme: Kurumunuzun dilinin gerçekten uluslararası ve kökten yerel olduğundan emin olmak.
  4. Üretim Tasarımı: Tasarımımızın Ürün ve Pazarlama girişimlerinde en yüksek kalitede yürütülmesini sağlamak.
  5. Takım Koordinatörleri: Ekipleri sağlıklı ve mutlu tutmak ve liderliği aklı başında tutmak.


Daha fazlası için onedocs Blog’a gidin.