Hukuk Departmanınız Neden Daha Hızlı Olmasın?

Taha Akbaş
Colorful gradient

Şirket olarak proje planlamasına ne kadar öncelik vermiş olsanız dahi, idari gereksinimler projelerinizin en çok zaman ve enerji tüketen kısmını oluşturmaktadır. Sizin gibi yönetim profesyonelleri için sözleşmelerin ne derecede endişe verici olabileceğinin farkındayız. Sözleşmelerin bu denli baş ağrıtıcı hale gelmesinin başlıca sebebi genişleyen hacimleri, yükselen risk değerleri ve verimliliktir. Merak etmeyin, sözleşmeler modern iş dünyasında dahi henüz çözülememiş problemler arasında yer alır. Yazımızda, sunduğumuz sözleşme yönetim sisteminin sizin iş akışınıza nasıl hız ve pratiklik sağlayacağından bahsedeceğiz.

Hukuk departmanları üstlenmiş olduğu sözleşme yükü dolayısıyla zaman zaman projelerinizin ilerleme hızını yavaşlatmaktadır. Bu noktada sunduğumuz sözleşme yönetim sisteminden yardım almanız işletmenizin proje yönetimine, satış ve satın alım süreçlerine büyük katkı sağlayacaktır. Şimdi hukuk departmanı özelinde sözleşme yükünün işleri nasıl yavaşlattığını inceleyelim. 

Neden hukuk departmanınızda tıkanıklık yaşıyorsunuz? 

Şirketinizin bir gün içinde incelediği sözleşme yükü düşünüldüğünde, hukuk departmanınızın yavaşlatıcı etkisi olduğunu düşünmeniz şaşırtıcı olmayacaktır. Ortalama bir sözleşmenin avukat tarafından incelenmesi 45 dakika almaktadır. 10 kişilik bir satış ekibinin bir haftada 10 sözleşme talebinde bulunduğu varsayıldığında, yaklaşık 9 saatlik bir iş gücüne ihtiyaç olmaktadır. Avukatların gün içerisindeki diğer işleri de göz önünde bulundurulduğunda, bu süreç gittikçe uzamaktadır.

Bu tip gecikmeler zincirleme bir etki ile şirketinizin bütün süreçlerini etkilemekle beraber, arka planda işinizin gelişimi için ihtiyacınız olan kritik sözleşme verilerini gözden kaçırma ve sözleşmenizin hangi aşamada olduğunu eş zamanlı olarak tespit edememe gibi büyük problemlere sebep olmaktadır. 

Yani yavaşlatıcı unsur hukuk departmanınız değil, şirketinizin hali hazırda sahip olduğu sözleşme yönetim sisteminin ihtiyacınızı karşılamaktan uzak olmasıdır. Eğer ki bir sözleşme yönetim sistemine sahip değilseniz, şirketiniz sözleşmeler ile ilgili konularda gereksiz vakit ve para harcayacaktır.

onedocs ürünlerini keşfedin, hukuk departmanınızda hız kazanın! 


İşte sözleşme yönetimi sisteminin şirketinize sağlayacağı başlıca faydalar:

  1. Sözleşmelerinizin üzerinde yapılan değişikleri eş zamanlı olarak görememek kontrolsüzlüğe sebep olacağından hukuki riskleri arttırır. Sözleşme yönetim sistemi kullanmak ise size sözleşmeniz üzerinde eş zamanlı görüntüleme ve kontrol sağlamaktadır. Dolayısıyla sözleşmelerinizin riskini en aza indirgemek mümkün olacaktır.
  2. Uzun sözleşme süreçleri satış kaybına yol açabilmektedir. Sözleşme yönetim sistemleri ile bu süreçleri %80 oranında azaltmanız mümkündür. Böylece ürünlerinizi satmak için daha çok vakte sahip olacaksınız. 
  3. Şirket içi departmanlar arasında sözleşme istişareleri ve revize işlemleri gecikmelere neden olmaktadır. Sözleşme yönetim sistemine şirketinizin tüm departmanları dahil olabilir. Böylece departmanlar arası iletişim e-posta trafiğine gerek kalmadan direkt olarak dijital ortamdaki sözleşme üzerinden yapılabilecektir.


onedocs ile sözleşme yönetim sisteminizi kurun, şirketinizi hızlandırın!

onedocs ekibindeki avukatlar ve hukuk mühendisleri değerli şirketiniz için etraflıca düşünülmüş bir sözleşme yönetim sistemi hazırladı. Bu sistemi tasarlarken aklımızdan şu üç prensip hiç çıkmadı: Akılcı Çalışma, Risk Farkındalığı ve Verimlilik.

onedocs ekibi olarak, şirketinizin bütün departmanlarını sözleşme yönetim sisteminize entegre ederek şirketinizin çalışma temposunu arttırmayı ve sizin çok değerli vaktinizden tasarruf etmenizi amaçlıyoruz.

onedocs sözleşme yönetim sistemi ile iç hukuk süreçleriniz hiç olmadığı kadar hızlanacak ve sözleşmelerinizin tamamlanma süresi %80 oranında azalacaktır. Böylece şirketinizin yavaş ilerleyen hukuk departmanları, işinizi zorlaştırmaktan çok, hızlandıran ve kolaylaştıran bir departmana dönüşecek ve karlılığınızı arttıracaktır.