Sözleşme Yönetim Sistemi Sayesinde Birleşmeler ve Devralmalar Artık Kabus Değil!

Taha Akbaş
Colorful gradient
Sözleşme Yönetim Sistemi Sayesinde Birleşmeler ve Devralmalar Artık Kabus Değil!
sözleşme yönetimi
onedocs, Sözleşme Yönetimi Yazılımı

Bu blog yazımızda sizlere çok güzel bir haberimiz var, uzun süren ve çok masraflı olan birleşme – devralma süreçleriniz artık düşündüğünüz kadar korkutucu değil. Nasıl mı? Tabii ki de onedocs sözleşme yönetim sistemi sayesinde. Sizlere sözleşme yönetim sistemimizin sağladığı faydaları anlatmadan önce birleşme – devralma süreçlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Bu yazımızda konumuz her ne kadar birleşme ve devralma süreçlerinde sözleşme ve ilgili evrakların önemi olsa da, bunun aslında neden önemli olduğunu büyük resmi göstererek anlatmak istiyoruz. Yatırım süreçleri genel hatlarıyla 10 adımdan oluşur bunlar aşağıda sıralandığı gibidir,

1. Aşama: İlk görüşmeler
2. Aşama: Gizlilik mektubu (Tercihen)
3. Aşama: İş planı
4. Aşama: Niyet mektubu (Non-binding letter of intent)
5. Aşama: Data room ve due diligence incelemesi
6. Aşama: Nihai teklif (Binding offer)
7. Aşama: Rekabet Kurumu’na bildirim
8. Aşama: Hisse devir sözleşmesi ve/veya pay sahipliği sözleşmesi
9. Aşama: Diğer başvurular ve ön koşulların tamamlanması
10. Aşama: Kapanış

Sıraladığımız bu 10 adımdan ülkemiz genelinde en çok göz ardı edilen ancak hukuk bütçesinin oldukça yüksek olmasına neden olan adımlardan biri 5.aşamadır. Şimdi sizlere bir birleşme sürecinde Data-Room ve Due Diligence incelemesi sırasında kuruluşunuzdan bu yana şirket sözleşmelerinizi ve ilgili evraklarınızı tek platformda sistemli şekilde saklamış olmanın ne
kadar faydalı olacağını anlatalım.

İlk olarak Data-Room ve Due Diligence incelemesi sırasında yatırımcının uzman avukatlarının ve finansal danışmanları şirketinizin o ana kadar yapmış olduğu faaliyetlere ilişkin tüm kurumsal belgeleri, ticari kayıt ve belgeleri, bankalarla imzalanmış olan kredi sözleşmeleri başta olmak üzere her türlü finansal bilgi ve belgeleri, var ise başka gerçek ve/veya tüzel kişilerle akdettiği tüm sözleşmeleri, sigorta poliçe ve sözleşmeleri, özellikle regüle sektörlerde faaliyet gösterenler için izin ve lisansları, şirketin davalarını ve icra takiplerini içeren adli tüm kayıtlarını, şirketin adına tescilli fikri mükiyet haklarını, şirketin iş hukukunu ilgilendiren tüm bilgi ve belgeleri de dahil olmak üzere yatırımcı bakımından önem teşkil edebilecek şirkete ait önemli
bilgi ve belgeleri incelemek ve sonucunda yatırımcıya raporlamak isteyecektir.

Yapılan bu inceleme şirketinizin yatırımcı ile tanışana kadar geçmiş olduğu süreçleri şematik olarak alıcının gözleri önüne serecek ve alıcının ortaya çıkan riskleri değerlendirmesini sağlayacaktır. Bu görüşe göre alıcı, şirketin değeri, ödeme mekanikleri ve tabii ki alım sürecindeki nihai kararını oluşturacaktır. Bu noktada inceleyecek ekibin önüne sunulacak olan verilerin tasnif ve tahlil edilmiş verileri olması hem inceleme ekibinin inceleme süresince harcadığı zaman ve size yansıyan parayı azaltacak, hem de şirketinizin itibarlı bir profil çizmesini sağlayacaktır.

Sözleşmelerinizin risk analizinin yapılmış, içeriğine göre arşivlenmiş ve istenildiği anda bulunabilir olması sizler için bu kadar önemliyken bizler onedocs ailesi olarak hiçbir şey yapmadan duramazdık. Bu doğrultuda sizler için onedocs sözleşme yönetimi ürünümüzü geliştirdik. Şimdi onedocs ürününün sizlere yatırım süreçlerinde nasıl katma değer
sağladığını gösterelim.

onedocs bulut tabanlı bir yazılımdır. Bu sayede ek kurulum masrafı gerekmez ve dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden tüm platforma ulaşım sağlayabilirsiniz.

onedocs sayesinde sözleşmenizi ve ilgili dokümanları aynıyerde ilişik bir şekilde saklar ve asla kaybetmezsiniz. Bu durum due diligence sürecinde sizi ileri taşıyacaktır. Örneğin bir çalışan sözleşmesinde çalışanınıza ait özlük dosyası evraklarını sözleşmeye ilişik şekilde dijital ortamda saklayabilirsiniz.

onedocs ürünü ile yönettiğiniz sözleşmelerin önemli hükümlerininot edebilir ve risk analizi yapabilirsiniz. Örneğin devir yasağı olan sözleşmelerinizi tek tıkla indirebilir ve inceleyici ekibe sunabilirsiniz.  

onedocs ürünü ile kaydettiğiniz sözleşmelerin sayısı ne olursa olsun onları künyeleri ile aratarak saniyeler içerisinde bulursunuz. Bu durum sizi e-posta gelen kutusunda sözleşme arama yükünden kurtarır daha sistemli çalışmanızı sağlar. Kapsamlı araştırmalar sonunda tespit edilmiştir ki ortalama bir sözleşmenin incelenmesi 30 ile 45 dakika arasında zaman gerektirmektedir. Aynı zamanda birleşmeler ve devralmalar alanında çalışan bir avukatın saatlik ortalama ücreti ise 200 USD ile 300 USD arasında değişmektedir. Bu rakamlar 10 tane sözleşmeye sahip bir şirket için önemli olmasa da binlerce sözleşme ile ilgilenmiş olan şirketler için önemli bir tasarrufun habercisidir.

sözleşme yönetimi
onedocs, Sözleşme Yönetimi Yazılımı

Örneğin 1.000 adet sözleşmesi veya ilişkili belgesi olan bir firma busözleşmelerin incelenmesi için ortalama 4.000 dakika zaman harcamak zorunda kalacaktır. Bu durum toplamda yaklaşık 67 saatlik bir avukat çalışması demektir. Avukatların saatlik ortalama ücreti ile bu süre çarpıldığında toplam maliyet 16.750 USD olarak görünmektedir. Bu masrafkalemi sadece sözleşmelerin incelenmesi için yapılan masraftır.

onedocs ürünü ile sözleşme inceleme sürenizi %40 oranında azaltarak birleşme ve devralma süreçlerinize ilişkin giderlerinizi azaltmanız mümkün!

onedocs ürünü sizin ve şirketinizin yatırım süreçlerindeki maliyetlerini düşürmek ve operasyon yönetiminizi kolaylaştırmak için geliştirildi. Eğer onedocs ürünü hakkında daha fazla öğrenmek ve diğer özelliklerimizi keşfetmek isterseniz internet sitemiz üzerinden demo görüşmesi planlamanız yeterli!